DVA A POL MILIÓNA

Film sleduje amerického lyžiara Aarona Ricea, ktorý sa vydáva zlyžovať 2,5 milióna vertikálnych stôp v odľahlých krajoch a dosiahnuť tak nový svetový rekord. Aby bol Aaron úspešný, musí lyžovať vyše 330 dní v kalendárnom roku a naháňať sneh po celom svete. Táto výzva je nielen fyzická, ale aj mentálna a zranenia neprichádzajú do úvahy.

Čítať Ďalej

FANTÁZIA

Boli ste niekedy tým malým dieťaťom sediacim na zadnom sedadle auta vašich rodičov a želali si byť niekde úplne inde? Na zasneženom kopci, na vašom bicykli, všade inde len nie na ceste, počúvajúc vašich rodičov hovoriť o nudných dospeláckych veciach. A tak si predstavujete lyžiara na kraji cesty, ktorý predvádza neuveriteľné skoky. Čo keby sa tieto predstavy stali skutočnosťou? Pridajte sa k nám na potulkách ulicami Nelsonu v Britskej Kolumbii prostredníctvom očí mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Spolu zmenia inak jednotvárnu zimnú jazdu na lyžiarske dobrodružstvo aké tu ešte nebolo. Originálny koncept inšpirovaný JP Auclairom.

Čítať Ďalej

LÍNIA V SNEHU – GRÉCKO

"Lyžovanie v Grécku? Naozaj?" To bola najčastejšia reakcia ľudí, keď sme povedali, kam ideme. So zúfalým nedostatkom snehu v Alpách sme hľadali inšpiráciu v ďalekom Maroku a Nepále. Dostali sme informáciu, že v Grécku je dobrý sneh, ale neverili sme tomu. S plánovaním len päť dní vopred sme sa vybrali do Grécka objavovať krásne hory severu a spoznať nových ľudí, ktorí tu žijú a pracujú.

Čítať Ďalej

PERZIA

Dobrodružný skialpový film z Iránu o zlyžovaní severných stien Alam Kuh 4850 m, Damavand 5670 m a ďalších vrcholov. Miroslav Peťo a Robert Vrlák sa vybrali do Iránu na pozvanie Rasťa Križana aby zlyžovali tie najkrajšie lajny. Samozrejme nemôže chýbať oddychové lezenie v oblasti Darband v horách nad Teheránom.

Čítať Ďalej

SLOBODNÁ VÔĽA

Mýtický horský havran hôr Revelstoke vás zavedie z lyžiarskeho strediska do vnútra krajiny. Sleduje cestu skupiny lyžiarov, ktorí unikli z rezortu a rozhodli sa zažiť naozajstné momenty slobodnej vôle v horách.

Čítať Ďalej

TARFALA

Severne od polárneho kruhu, hneď vedľa najvyššej hory vo Švédsku, sa jeden starý muž rozhodol stráviť svoj život ako chatár v osamotenej turistickej chate. Od povinností a každodennej rutiny ušiel k chladným arktickým búrkam, kde hľadá pokoj v živote. Ako vyzerá cesta k nájdeniu šťastia, keď ju nemôže zdieľať s priateľmi a blízkymi?

Čítať Ďalej

YA MAS - SNOWMADS V GRÉCKU

Cesta snežných nomádov pokračuje. V januári 2017 sa vysokohorský lyžiar a dobrodruh Fabian Lentsch a jeho snežný nomádsky príves vydáva na cestu do Grécka, priamo do storočnej zimy v tejto stredozemnej krajine!

Čítať Ďalej

DREAMRIDE 2

Vstúpte do sveta snov, kde cesty nikdy nekončia. Pokračovanie minuloročného oceneného krátkeho filmu Jazda Snov. Kombináciou rozprávania inšpirovaného Dr. Suessom, dych vyrážajúcimi prírodnými scenériami a jedného snívajúceho horského cyklistu vás tento film sprevádza dobrodružstvom, ktorému sa žiadne iné nevyrovná.

Čítať Ďalej

STÚPANIE

Krátky film, ktorý sa snaží vysvetliť, prečo Jon Wilson vyznáva horskú cyklistiku. Ako mladík Jon prišiel kvôli rakovine o nohu. Horská cyklistika tak zohrala dôležitú úlohu, keď sa znova učil zahryznúť do života. „Som jeden z mnohých šťastlivcov, ktorí môžu nazvať Jona priateľom, keďže on je človek, ktorý robí v mojom živote tie tri najdôležitejšie veci: inšpiruje ma, dáva mi perspektívu a usmerňuje ma.“ Hovorí režisér Simon Perkins.

Čítať Ďalej

ÚNIK

JaBig, montrealský DJ si len tak z rozmaru kúpi bicykel a pokúsi sa prekonať rekord o najdlhšiu jazdu na bicykli v jednej krajine. Ide ale na bicykli s jednou rýchlosťou a svoju jazdu končí v zime pri Severnom ľadovom oceáne a najsevernejšej kanadskej kontinentálnej dedine Tuktoyaktuk v Severozápadných teritóriách. Zoznámime sa s ním, keď sa blíži k svojmu finále, na 188 km dlhej ľadovej ceste. Na svojich posledných kilometroch padá viac než na 17 000 km, ktoré už prekonal. Jean vie, že je to presne to miesto, kde má byť, ale posledné hodiny ho dostávajú viac, než si kedy dokázal predstaviť. Cesta je bezútešná, ale zároveň krásna a Jeanov príbeh vás na chvíľu zastaví a pýtate sa sami seba: "Kam by som mohol odtiaľto ísť?"

Čítať Ďalej

ZAMRZNUTÁ CESTA

Natočený a upravený počas bicyklovania okolo sveta - tento krátky film mapuje môj zimný výlet na Arktických ostrovoch (Kanada), ktorým som zakončil moju bicyklovú túru smerom hore americkým kontinentom. Presvedčený tvrdeniami Jacka Londona o tom, že "každý muž, ktorý je naozaj mužom, vie cestovať sám" som hľadal dobrodružstvo v úplnej samote. Zistil som, že trpká realita cestovania v takomto hrozivom prostredí nemala s mojimi romantickými predstavami o tomto ostrove nič spoločné. Film ukazuje môj sólový výlet, je odrazom mojich želaní, strachu a frustrácie, lebo toto všetko som zažíval počas jazdy cez neľútostnú prázdnotu sveta, ktorá sa nazýva "poslednou veľkou divočinou".

Čítať Ďalej

12CH VYSOKÉ TATRY TRAIL

12CH VYSOKÉ TATRY TRAIL

Dvaja kamaráti, Tomáš a Martin, kamoši viac z Facebooku ako z reálneho života, žijú odlišné životy, každý v inom prostredí. Aj profesie majú úplne iné. Spája ich však jedno – nápad spojiť jedným behom 12 vysokohorských chát Vysokých Tatier. Nechcú vytvoriť časový rekord, nabehať závratné množstvo kilometrov, či výškových metrov. Chcú svojim výkonom inšpirovať nielen ultrabežeckú špičku, ale aj bežecký mainstream a kamarátov v bežeckej komunite. Štart projektu 12CH je naplánovaný na tretiu hodinu ráno v posledný októbrový deň v roku 2015 na Chate Plesnivec. Začína cesta plná dobrodružstva, krásnych zážitkov a ozajstného kamarátstva...

Čítať Ďalej

30 DNÍ HRDINOM

Cesta hrdinov SNP, najdlhšia turistická trasa na Slovensku, ktorá siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín. Viac ako 760km dlhá, so stúpaním prevyšujúcim 30 000 metrov. Sen mnohých bláznov, ktorým počarovala turistika a medzi ktorých sme patrili aj my. 30 Dní Hrdinom je dokumentárny film o našom prechode tejto trasy. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov ale aj bolesti a driny v 48 minútach.

Čítať Ďalej

CHYŤ MA AK TO DOKÁŽEŠ: BURUNDUK

Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Zatiaľ čo oni dvaja sa snažia chytiť najväčšiu lososovitú rybu na udicu. Ona popritom spoznáva mongolskú kultúru, pozoruje okolitú krajinu a domorodcov, chodí po okolitých vrchoch a píše si zároveň denník.

Čítať Ďalej

DOBRÁK OD KOSTI

Petr je po úspešnej transplantácii kostnej drene a Belo je zapísaný v registri darcov kostnej drene. Spolu sa rozhodli, že precestujú na kolobežkách naprieč Slovenskom a Českom. Celá trasa je dlhá viac ako 1000 kilometrov a oni to zvládli behom dvoch týždňov. Mali za cieľ vyrozprávať ľudom svoje príbehy a urobiť osvetu ohľadom darcovstva kostnej drene.

Čítať Ďalej

HĽADANIE ULTRA S PATRIKOM

Krátky film o neobyčajnom chalanovi - Patrikovi Hrotekovi. Paťo má síce len 26 rokov, no svojimi výkonmi, ale hlavne názormi, inšpiruje celú generáciu bežcov. V roku 2017 sa mu podaril obdivuhodný výhon, ktorý tento film mapuje.

Čítať Ďalej

POSLEDNÝ ZBERAČ MEDU

Dokument o hŕstke prežívajúcich kultúr, ktoré zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu. Film sleduje Maule Dhan Kulung - posledného muža v Saadi, ktorý ovláda staroveké umenie zberu - na jeho poslednej výprave na útesy. Ako mladý muž mal kedysi sen, v ktorom mu lesní duchovia nazývaní Rangkemi sľúbili bezpečnú cestu za zberom lukratívneho medu. Teraz, pred blížiacou sa sedemdesiatkou, už nie je schopný samostatného zberu a nikto iný v Saadi už tento sen nesníva.

Čítať Ďalej

TE WAIPOUNAMU: NEFRITOVÉ VODY

Cez optiku jedného z najdôležitejších novozélandských kultúrnych symbolov - Pounamu - sa dve ženy, Robyn a Hollie, snažia o zdolanie najstaršieho dobrodružného závodu na svete - Kathmandu od brehu k brehu. Nedávny súboj s rakovinou donútil Robyn prehodnotiť jej životné ambície a určiť si za vznešený cieľ zúčastniť sa dvojdňového klasického závodu. Na jednej strane mladá, zato však skúsená multišportovkyňa Hollie sa rozhodne zdolať neslávne známy "Longest Day“ (Najdlhší deň) po prvý raz. Pre jednu z týchto žien naberie táto výzva oveľa väčší rozmer ako si trúfala očakávať.

Čítať Ďalej

Organizátor

FILMOVÝ KLUB 23 DOLNÝ KUBÍN

Pelhřimovská 1192/4
026 01 Dolný Kubín
mobil: 00421-918-967163
e-mail: vidmofest@gmail.com

Miesto a čas konania

13. ročník Medzinárodnej prehliadky horských a adrenalínových filmov VIDMO 2018 sa uskutoční v dňoch 4-6. októbra 2018 v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

Newsletter